42. Souhrnný díl

Konec dobrý, všechno dobré. Všechno jednou končí a také třetí řada cyklu České televize Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, jde do finále. Tedy alespoň prozatím, protože prázdniny klepou na dveře.
Příběhy lidí, ale i moudré rady odborníků, kteří vstupovali prostřednictvím televizních obrazovek týden, co týden k divákům, odhalili řadu otazníků.

 

41. Ztráta dokladů

Každý to někdy zažil, tedy skoro každý. Ztrátu identity. Tedy myšleno tak, že o své doklady jsme různými způsoby, nepozorností, či zlodějnou přišli. A to pak začal tanec. V lepším případě jsme trávili nekonečné hodiny běháním po úřadech, kde jsme dokládali i velikost čísla nohy, aby úředníci ověřili naši totožnost. Na druhé straně s našimi doklady už klidně někdo zakládal účet v bance, nebo z ní dokonce vybíral naše úspory. Příběhy, které uvidíte v pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, zní až neuvěřitelně, ale skutečně se dějí a mohou se stát, každému z nás.

40. Daně, studenti, pojištění

Brigády – není snad člověk, který by někdy na brigádě nebyl. A vzpomínky se různí. O něco málo dříve narození vzpomenou, jaká to byla meta, když se z první brigády koupily první džíny. To bývával zážitek, pro který se dělávalo cokoliv. Jenže časy se mění a dnes už si vydělávají studenti třeba jen na živobytí, aby si vypomohli při studiu, nebo mohli vycestovat na brigádu do zahraničí.

39. Pojištění

Pojistky. Kam se podíváme, tak nás lákají svými výhodami. Můžeme se pojistit doslova na cokoli, dokonce i na blbost. Reklamní agenti se předhánějí v tom, kdo dříve a lépe uhrane člověka a pokud možno nabídne, co nejvíce pojistek. Ostatně něčím se živit také musí. Často dobře vědí, že produkty, které nabízejí, nejsou úplně výhodné. Jak to tedy s pojistkami na cokoliv vlastně je? Jak se pojistit dobře, neprodělat a ještě mít jistotu, že si kvůli pojistnému plnění neušoupeme nohy?

38. Manželství a rozvod

Máj, lásky čas. A nejen máj. Všechny nás amorek minimálně jednou zasáhl. A pak jsme chodili s hlavou v oblacích, neschopní reálného přemýšlení. Láska je láska a taky nosí růžové brýle a když pomine, většinou je pohled na vyvoleného, či vyvolenou trochu, či nedej bože úplně, jiný. Hormonální boj končí, začíná boj o přežití.

37. Finanční vzdělávání dětí

Mnoho z nás pamatuje na velká růžová keramická prasátka, kam jsme jako děti, či dorůstající dospělí, házeli pětikoruny. Byl to takový celonárodní sport. Kdo neměl růžové prasátko, jako by nežil. Slavnostní okamžik nastal, když jsme po zásahu tátovým kladívkem nebo paličkou na maso zjistili, jak velký je ten naspořený poklad.

 

36. Nákup na internetu

Médium, které nám vstoupilo do života. Internet je s námi všude. Podle některých statistik má připojení osmdesát procent lidí od narození až po smrt. Prostě i miminka už doma vidí, jak rodiče sedí u rozzářené obrazovky a neustále něco hledají. Internet pomáhá v orientaci, můžeme být na něm závislí, ale také můžeme přes internet obchodovat.

 

35. Zdraví a jeho vliv na rodinný rozpočet

Žijte zdravě! Tak nám velí většinou vyzáblí lékaři, když na nás některé pohlédnou a vidí – podle nich – pár kilo navíc. Jenže, co je to zdravě? Každý z nás, kdo to jednou zažil, tak ví, že to není zrovna jednoduché, najít cestu k lepšímu životu, který nám prý prodlouží věk. Ale nejen to, budeme dokonce žít levněji, pakliže zhubneme a navíc nebudeme tělo sytit nezdravými éčky z potravin, které si prostě zakážeme. A k tomu se začneme hýbat.
Už teď je to dřina….

 

34. Zaměstnanci a zaměstnavatelé

Bez práce nejsou koláče, to jsme slýchali už jako malí, když nás z různých důvodů svazovala lenost, či nechuť cokoli udělat. Byli jsme malí a nechápali, co tím naši rodiče, či učitelé, myslí. Vyrostli jsme a smysl tohoto přísloví pochopili beze zbytku.
Jenže co když práce není?

 

33. Pojištění dětí

Děti jsou radost, každý to známe, kdo je má. Ale stejně tak jsou i často velká starost, která roste s věkem. Říká se, malé děti malé starosti, velké děti velké starosti.

Sudičky, které stojí nad kolébkou, ví své, každá nabídne miminku jinou cestu životem.

 

32. Dluhy a exekuce

Každý den to vidíme, někdo přišel o majetek, někdo neměl na splátky půjček  nebo je prostě jen neplatil. Co se to s námi děje? Je opravdu potřeba mít úplně vše, co nám trh nabízí „výhodně“, nebo pouze za „ nízkou“ měsíční splátku? A co úrok? Na ten se často ani nikdo neptá a ten, co zboží nabízí ve svých smlouvách někde hodně v zadu a malým písmem připomíná, že jednou přijde ďáblova lest. Často v podobě exekuce, když už člověk nemá kde brát.

 

31. Co dělat, když přijdu o práci

Ani Praha už není místem, kde práci najde opravdu každý. Tedy ten, co chce pracovat třeba v jiném oboru a za podstatně méně peněz, ten práci najde. Ideální je, když není vysokoškolák po škole, nebo žena kolem padesátky. Tak abychom nebyli tolik depresivní, práce sice je, ale jak pro koho. Nerozumíte? Dívejte se na příběhy Lukáše a Jardy, ale také podnikatelky Hanky, jak hledali, nebo stále ještě hledají prác

 


30. Finanční vzdělávání dospělých


Už naši prarodiče a nám říkávali, „nemůžeš utratit víc, než vyděláš.“  Ve třicátých letech minulého století zažili světovou krizi o které jsme se potom učili v dějepise, jako o něčem, co nás nemůže nikdy potkat. Taky jsme on nich slýchávali, že lépe je nemít skoro nic, než dluhy a tak krizi i s více dětmi, než máme my dnes, přežili díky svojí střízlivosti ve výdajích a finanční gramotnosti, docela dobře. Uplynulo skoro sto let a krize je zase tady, plíží se ze všech stran a díky médiím je u nás doma každý den. Jak na ni? Jak zvýšit svou finanční gramotnost?

 

29. Pojištění přes internet


Nabídky různých cestovek na prodloužené víkendy takříkajíc „za babku“ do známých destinací jsou všude. Lída s Petrem podlehli touze poznat za pár korun Benátky. Přes internet narychlo uzavřeli cestovní a úrazové pojištění a těšili se na zážitky. Kvůli zranění, nedostatku financí, neznalosti toho jak a na co byli pojištěni, se ale jejich původně bezvadný výlet na poslední chvíli změnil tak trochu v noční můru.

 

28. Bydlení seniorů

Kdy si pořizovat vlastní bydlení? Jak řešit problém s bydlením v důchodu? A jak si v těchto otázkách můžeme pomoci stavebním spořením nebo hypotékou? Tyto a další praktické otázky související s bydlením, vám přinese pořad Suma sumárum. O své zkušenosti se podělí starší paní i mladá ambiciózní žena. Odborníci poradí, jak nejlépe využít finanční produkty pro financování bydlení a na co se při řešení bydlení a jeho financování připravit. Na názor se zeptáme psycholožky, dětí i známých osobností. Dobrou radu přidá finanční analytik a ochránce spotřebitelů Patrik Nacher a nezbytnou glosou pořad ozvláštní i makroekonom Tomáš Sedláček.

 

27. Souhrný díl

V minulém roce jsme se divákům pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze snažili ukázat, že se vyplatí zájem o vlastní finance. Lidé se tak dozvěděli kde a na čem mohou ušetřit, jak se nenechat nachytat, jak své vydělané peníze neutrácet zbytečně, jak si je nenechat tahat z kapes jen kvůli tomu, že nerozumí různým smlouvám, podmínkám, odborným a pro laika často nepochopitelným výrazům. První díl jarní série přináší souhrn příběhů a také tipů a rad, jak se naučit hospodařit s rodinnými financemi.

 

26. Investice


Burza. Ta je pro většinu z nás něco nedosažitelného, či nepochopitelného a známého jen z televizního zpravodajství. Možná je to chyba, negramotnost, či jen nezájmem sledovat tok čísel, které z lidí jednou dělají chudáky a jednou zase boháče. Ale netýká se nás to taky tak trochu? Třeba herec Jan Čenský před pár lety myslel na stáří, investoval půl milionu a jak dopadl, kupuje si zámek? Nebo kluk krátce po škole, který čile obchoduje každý den na burze, jak ten se má? To vše vám přinese další díl pořadu Suma sumárum.

 

25. Úvěry a půjčky


Nemáte na to, půjčete si, je to jednoduché, hlásají reklamy na každém rohu. Ale na co je dobré si půjčit a na co je lepší si našetřit? A kolik si půjčit, abychom se nedostali do problémů? A co dělat, když už problém máme a nezvládáme splácet? Další díl pořadu Suma sumárum ukáže na dvou příbězích, že i půjčka blízké osobě vás může přivést pro dobrotu na žebrotu a že se z malého dluhu může časem vylíhnout milionová zátěž. Odborníci poradí, jak se do takové situace nedostat a co dělat, když nám dluhy přerostou přes hlavu.

 

24. Odchod do důchodu


Kdy máme nárok odejít do důchodu, jaké finance budeme mít v důchodu k dispozici a kdy je potřeba začít na důchod myslet, vám poradí další díl pořadu Suma sumárum. Šestatřicetiletá maminka čtyř kluků v prvním příběhu a jednašedesátiletý muž v příběhu druhém se každý po svém podívají na problematiku důchodu. Na téma důchodu se zeptáme odborníků, dětí i známých osobností.

 

23. Daně


Z čeho všeho platíme daně a co udělat, abychom státu ze svých příjmů odváděli co nejméně, se vám pokusí poradit další díl pořadu Suma sumárum. Ve dvou příbězích srovnáme, jaké daně platí zaměstnanci a jaké OSVČ. Ukážeme vám, že většina lidí vůbec netuší, jaké daně platí, z čeho a co si lze z daňového základu odečíst.

 

22. Důchodová reforma


Budeme mít v důchodu z čeho žít? A můžeme se spolehnout jen na stát nebo si musíme sami odkládat nějaké peníze? A co nového do důchodů přinese důchodová reforma? Suma sumárum opět přináší dva příběhy. První rodina je v situaci, kdy na důchod vůbec nemyslí, protože řeší složitou životní situaci právě teď. Co jim poradí odborníci z pořadu Suma sumárum?

 

21. Stavební spoření


Stavební spoření funguje od počátku 90.let. I přes různé změny ve výši státní podpory je stále nejoblíbenějším spořicím produktem v České republice. Jak stavební spoření funguje a na co všechno ho můžeme využít? Nejen na tyto otázky se pokusí další díl pořadu odpovědět.

 

20. Nemocenské a úrazové pojištění


V tomto dílu se věnujeme nemocenskému a úrazovému pojištění. Na dvou příbězích si ukážeme, jak úraz nebo nemoc může nepřipravenému člověku obrátit život naruby.

 

 

19. Zdravotní reforma


Zdravotní reforma. Co všechno se změní? Co za nás budou platit pojišťovny a za co si budeme muset připlatit my? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět další díl pořadu.

 

 

18. Pojištění pro motoristy


V České republice jezdí přes 7 milionů motorových vozidel. To je velký provoz a hodně bouraček. Chrání nás pojistky, například povinné ručení. Co když ho ale majitel auta nemá a je viníkem dopravní nehody?

 

 

17. Rodičovská dovolená


Dva rozdílné přístupy k životu a rodičovství ukáží dva příběhy maminek na rodičovské dovolené.

 

 

16. Co se stane, když zkrachuje banka?


Co se stane, když zkrachuje banka? Dostanu své peníze zpět, anebo o ně přijdu? Suma sumárum se zajímat, kam rodiny ukládají své úspory a jestli se o ně bojí.

 

 

15. Společné vlastnictví


Společné vlastnictví je typické především pro bydlení. Může přinášet různé výhody, více lidí má dohromady více peněz a sil, ale typické jsou pro ně spíš nevýhody.

 

 

14. Hypotéka nebo pronájem?


Bydlet potřebujeme všichni. Většina z nás nemá vlastní bydlení, takže řeší známé dilema – vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?

 

 

13. Prázdniny, dovolená


Aby se dovolená neproměnila v noční můru, je třeba se pojistit (proti krádeži, zranění, krachu cestovky apod.). Jak vybírat pojistku, kde děláme nejčastější chyby. Jak poznat dobrou a špatnou pojistku?

 

 

12.Myslím na zadní kolečka (vytváříme finanční rezervy)


Jak si dnes spořit, abych neměl v budoucnu malý důchod a neživořil? Komu věřit a jak naložit s investicemi do penzijního spoření? Existují i jiné možnosti jak si přilepšit k důchodu?

 

 

11. Potřebuji pojistit (majetek, byt, auto)


Potřebujete ušetřit na platbách za více odlišných pojistek (na byt, auto…)? A jak postupovat, když vás vykradou, odcizí auto? Zvládne dobrá pojistka minimalizovat případné ztráty?

 

 

10. Dítě a jeho budoucnost


Chcete být zodpovědní vůči svým dětem a zajímáte se o jejich budoucnost? Výhody samostatného pojištění a kdy zvolit připojištění v rámci životního pojištění rodiče. Tušíte, na to máme z pojistek nárok a jaké jsou podmínky spoření na studia či budoucí bydlení vašich dětí?

 

 

9. Životní pojištění


Pojištění – kdy zvolit životní a kdy úrazové? A jak postupovat při zrušení, změně či nastavování jiných podmínek? Víte, jaké má mít výhody správné pojištění?

 

 

8. A bude dráž (DPH a rodinný rozpočet)


Nehlídáte si rodinný rozpočet? Chyba! Jak nakupovat a neplatit nesmyslné poplatky – např. za plyn a elektřinu? Reklama jako neviditelný zloděj peněz – plánování nákupů i dlouhodobých investic je třeba plánovat.

 

 

7. Obchodní podmínky


Každý spotřebitel má svoje práva – známe je? A jak se orientovat ve smlouvách včetně nepřehledných obchodních podmínek? Uznání reklamace, navrácení peněz, rozhodčí doložka a z ní vyplývající plnění – víme, o čem je řeč?

 

 

6. Internetové bankovnictví


Nakupujeme a platíme prostřednictvím na internetu – máme dostatečně zabezpečenou kartu? A co dělat, když pošlu peníze jinam nebo moji kartu zneužijí. Mohu se pojistit pro omylu?

 

 

5. Bankovní poplatky


Doposud jsme využívali více účtů, karet i bankovních produktů – chceme však optimalizovat rodinné výdaje. Jak postupovat v případě rušení účtů, při změně podmínek či při výběru nového ústavu.

 

 

4. Spotřebitelský úvěr


Pořídili jsme si byt, dům a potřebujeme půjčku na jeho rekonstrukci a nezbytné opravy. Také vybavení domácnosti něco stojí… Jak je to s půjčkami přes SMS?

 

 

3.Hypotéka


Chceme bydlet a řešíme, zda využít hypotéku nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Nezvládáme splácet? A na co si dát pozor u hypoték od nebankovních společností?

 

 

2.Úvěr a leasing na auto


Chceme si pořídit auto a zvažujeme, zda ho opatříme přes úvěr či leasing?
A jak je to v případě nevýhodných úvěrů na vůz nebo ukradeného automobilu
spláceného na leasing?

 

 

1. Kreditní a debetní karty

kreditní a debetní karty
Používáme správně platební karty? Může se jejich využívání třeba i vymstít?
Za všechno se platí – i za kartu, která se nepoužívá.
Kreditní karta je vlastně půjčka – víme to?

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email