5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Zdraví a jeho vliv na rodinný rozpočet

V případě, že Vás kdokoliv osloví jménem pořadu Suma sumárum s nějakou „výhodnou“ nabídkou, jedná se o podvod. Žádná firma takové pověření nemá.

Žijte zdravě! Tak nám velí většinou vyzáblí lékaři, když na nás některé pohlédnou a vidí – podle nich – pár kilo navíc. Jenže, co je to zdravě? Každý z nás, kdo to jednou zažil, tak ví, že to není zrovna jednoduché, najít cestu k lepšímu životu, který nám prý prodlouží věk. Ale nejen to, budeme dokonce žít levněji, pakliže zhubneme a navíc nebudeme tělo sytit nezdravými éčky z potravin, které si prostě zakážeme. A k tomu se začneme hýbat. Už teď je to dřina….

 

Jenže příběh herce a prezidenta herecké asociace Jiřího Hromady je důkazem, že když se chce, tak všechno jde. V pořadu České televize – Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, známý herec Jiří Hromada vysvětlí, jak se mu podařilo zhubnout bezbolestně padesát kilo za půl roku.

Mnozí namítnou, že to není možné, mnozí, že to není zdravé, tolik kil v tak krátké době, ale to je tak to jediné, co ti všichni, kteří nesouhlasí, mohou dělat.

 

 

Už toho bylo dost

 

Odhodlání Jiřího Hromady přišlo ze dne na den. Sám o sobě říká, že „vše se musí nastartovat v duši“ a jeho duše už dlouho chřadla a volala o pomoc, jak herec sám vtipně s odstupem času dodává.

„Řekl jsem si, Jirko, ještě jsi mladý a perspektivní chlap, tak se sebou něco udělej. Vzpomeň si na to, jak když jsi byl mladší a hubený, že jsi v divadle hrál dokonce i prince, tak to jsem si prostě jednoho letního rána při pohledu do zrcadla řekl, prostě dost, takto to dál nejde a brzy mi budou stloukat rakev a bude muset být XXXL.“

 

 

Kopete si hrob

 

„Můj život po smrti mé maminky, se kterou jsem léta šťastně žil, neměl žádný řád, dopřával jsem si co hrdlo ráčí, hlavně večer. To mi chutnalo nejvíce. S partou přátel jsem v oblíbené hospůdce dobře zapil den a šup do postele a kila šla nahoru. Když jsem vážil už přes sto osmdesát kilo a nedoběhl jsem tramvaj bez zadýchání, začaly mě bolet nohy, došlo mi, jak se díky tloušťce tak omezuju. Jestli mi to, jak strašně nezdravě žiju, za to stojí, co mi to vlastně bere a co přináší a misky vah ukázaly, jak převládá ta špatná stránka, což mi potvrzovaly i mé vlastní zkušenosti. Lékař zvedal varovný prst a potvrdil mi písemně, že si kopu vlastní hrob.“

 

A dost!

 

Ze dne na den jsem si řekl, že prostě začnu. Věděl jsem, že bez podpory mých blízkých bude hubnutí velmi těžká záležitost. Svěřil jsem se na herecké asociaci svým kolegyním a ty mě s nadšením podpořily a samy začaly vyhledávat kde všude kde se dalo, v knížkách i na internetu, která dieta by pro mě byla ta nejlepší.

 

 

Žádnou dietu držet nebudu !

 

Měl jsem upřímnou radost a věděl, že nesmím zklamat. Dojetí z mé strany přišlo, když mi samy sestavily jídelníček, až jsem měl pocit, že se budu přejídat a nevěřícně jsem nad hromadou jídla kroutil hlavou. Začal jsem snídat, svačit, obědvat, zase svačit a večeřet a to dokonce tolik, že jsem to nechápal, že se po tom dá zhubnout. Ale poctivě jsem jedl podle vytyčeného jídelníčku. A  světe div se, začal jsem hubnout. Moje strava se jen změnila, jím úplně všechno, ale málo a častěji. Dám si vše, co mi chutná, ale maličko a vícekrát za den. A když mě před spaním náhodou přepadne hlad, prostě si dám mrkev, místo panáka.

 

Za vším hledej ženy

 

„Moje kolegyně měly pravdu, těžko se to přiznává, ale s jejich pomocí a nápady na mou „záchranu“, jsem za půl roku zhubnul padesát kilo. Začal jsem se více hýbat, místo jízdy tramvají jsem začal chodit pěšky i několik zastávek a jak jsem hubnul, tak jsem zjistil, že se už nezadýchávám. Můj lékař nevěřil svým očím. Srovnal se mi tlak, cholesterol, cukr. Hrst léků, kterou jsem před tím musel brát, vůbec nepotřebuju. Říkal jsem mu, že mám velkou podporu v práci a že vlastně za vším ať hledá ženu. Mám prima kolegyně, které se mě jako šéfa asi nechtějí zbavit. Tedy hned několik žen, které denně hodnotily a stále hodnotí, vizuální změny na mém zevnějšku. Dokonce jsem si musel začít kupovat menší velikosti oblečení.

 

 

Řád a padesát kilo je pryč

 

Herec Jiří Hromada: "Jak jsem zjistil, jíst zdravě není vůbec dražší, nevěřil jsem tomu. K tomu ještě tělo potřebuje řád a pravidelnost. To jsem začal dodržovat a za půl roku jsem zhubl padesát kilo."

„Jak teď vypadá můj den? Ráno vstávám tak, že mám ještě rezervu na snídani, nikdy ji nevynechám, tmavý rohlík, jogurt a už se těším na svačinu, ovoce, zeleninu,  kterou si můžu dát hned po příchodu do práce. Bydlím blízko Senovážného náměstí v Praze, kancelář mám blízko a líbí se mi, že nemusím nikam tramvají a hned po ránu se trochu projdu. A protože mám přející kolegyně, tak hned posvačím a den se začíná v dobrém duchu. Směji se tomu “přejídání”, ale to je vlastně to, že moje tělo v náročném dnu plném povinností, dostalo řád. Nestačí vyhladovět, protože po dvou po třech hodinách až do usnutí dostává něco k jídlu. Jsem méně unavený a do schodů chodím pěšky. Tuhle jsem se přistihl, že jsem druhé patro vyšel svižně bez zadýchání, což bylo dříve zcela nemožné. A kolik jsem taky ušetřil, za všechny léky, co jsem bral a které už brát nemusím a to musím říct, že je největší úspora. Můj život se vlastně vyplatí, státu i mé peněžence. Navíc jsem na světě rád, tak jsem si asi prodloužil život, když nemám na sobě tolik závaží. Možná mi někdo neuvěří, že jsem nedržel nějakou novou dietu. Není to tak, diety jsou lapačky na kačky. Mě zavelel rozum a tak milí čtenáři, zkuste to samé jako já. A hned vám bude lépe na světě. Můj život tak dostal řád, vím, že malé dávky potravin vícekrát denně mi pomohly vrátit se do normálního života. Začal jsem plavat, radovat se z každého bezbolestného pohybu. Dostal jsem lepší náladu, nové nápady se jen hrnou. Někdo se ptá, jak to je, že přece to zdravé jídlo, zelenina,  ovoce, že je drahé, ale já na to odpovídám, že je to nesmysl. Ušetřím za léky, které se musí platit, protože moje tělo je už nepotřebuje. Nemusím zatěžovat zdravotnictví zbytečnými návštěvami u doktora, stanu se vlastně výhodnějším pacientem, směje se Jiří Hromada, na otázku, kolik to jeho hubnutí stálo a nadále stojí. A navíc, sice jsem podle tabulek stále v nadváze, ale padesát kilo, je padesát kilo. To je vše. A třeba se ještě i zamiluju, kdo ví?

 

Další příběh, na který se můžete těšit, je o dívce, která si už od dvaceti let zakazuje nezdravé potraviny a tím si už dopředu „čistí“ tělo od škodlivých látek. Svou o osmdesát kilo těžší kamarádku se snaží přivést na cestu, kterou si před časem našla sama. Jak si povede? Pomůže zhubnout své nejlepší přítelkyni?

 

Co ještě na sebe prozradil herec Jiří Hromada? To si nenechte ujít v pořadu České televize Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze v neděli na ČT2 v 19:00 hod.

více k tématu naleznete v rubrice Suma Sumárum radí…

výzkum IPSOS k 9. dílu: Zdraví a jeho vliv na rodinný rozpočet

Podle výzkumů IPSOS si téměř polovina lidí v ČR myslí, že člověk, dbající o své zdraví, utratí měsíčně více, než člověk, který vede nezdravý životní styl. Co si myslíte Vy?

Zobrazit výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>