5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Nákup na internetu

V případě, že Vás kdokoliv osloví jménem pořadu Suma sumárum s nějakou „výhodnou“ nabídkou, jedná se o podvod. Žádná firma takové pověření nemá.

Médium, které nám vstoupilo do života. Internet je s námi všude. Podle některých statistik má připojení osmdesát procent lidí od narození až po smrt. Prostě i miminka už doma vidí, jak rodiče sedí u rozzářené obrazovky a neustále něco hledají. Internet pomáhá v orientaci, můžeme být na něm závislí, ale také můžeme přes internet obchodovat. Můžeme si přes internet koupit kočárek, ale i rakev. Internet je médium, které nás prostě dostalo. V pohodlí domovů jsme uprostřed obchodních center a tam někde v dálce někdo virtuální prodává něco, co jsme právě zaručeně potřebovali.

 

 

Kluk z malého města

 

Když jste ze Šumperka, tak máte dvě možnosti. V tomto krásném kraji, městě se dá žít buď v závislosti na úřadu práce, nebo začít přemýšlet, jak se postavit na vlastní nohy. Nebo když nechcete ani jednu z těchto variant, tak utéct někam za prací.

Když máte ale město i jeho okolí tolik rád, že ani vysoká nezaměstnanost vás neodradí od žití v této lokalitě, tak pro to třeba něco uděláte. Ale ne každý z nás má na to odvahu, či talent, jako Petr, který je v Šumperku moc rád a přitom čile podniká přes internet.

„Líbí se mi tady, proč bych prchal, mám tady rodinu, kamarády, vyrůstal jsem tady, mě by se nikam ani nechtělo“, pochvaluje si svůj život Petr, který má svůj internetový obchod a za pár let, co ho provozuje, je pro něj zdrojem obživy, ale i zábavy. „Pracovat mě baví, jsem člověk, který se nenudí. Když jsem nenašel práci, pocit, že budu chodit, týden, co týden na úřad práce pro odpověď „nic pro vás nemáme“, to jsem fakt nechtěl. Ten pocit ponížení bych nesnesl. Jsem sice kluk z malého města, ale to ještě neznamená, že nebudu mít příležitost. Někteří kamarádi rezignovali, chodili si pro podporu, vysedávali na pivku a nadávali, že jen v Praze je blaze. Nic ale neudělali.“

 

 

Risk je zisk

 

„Protože mám jako snad každý mladý člověk počítač, tak jsem si říkal, proč se nepokusit pracovat přes něj. Prohlédl jsem si desítky nákupních stránek a občas si něco i koupil.  A měl jsem pocit, že to funguje. Proč nezkusit něco sám? Budu sám sobě šéfem, nikdo mi nebude určovat pracovní dobu, budu si o všem rozhodovat sám.  Ale jak na to?

S kamarádem jsme udělali jednoduché webové stránky, no jo, ale co budu prodávat?

Protože jsem mladý kluk, blízké mi bylo oblečení, boty, tak jsem se rozjel do Německa, kde jsem hledal vhodný artikl a kde je všechno levnější. A to tak, že i když to budu nabízet s přirážkou, tak se to u nás doma ještě vyplatí. Navíc je zboží kvalitní a cenově dostupnější, než na kdejakém na tržišti.

 

 

Trh je zákon

 

„Řadu nocí jsem propočítal, nechtěl jsem rychle zbohatnout, ale mít práci, co mě prostě zajistí slušnou obživu a radost z toho, že zboží které nabízím, se lidem líbí.

A věděl jsem také, že mám velkou konkurenci a že poctivost při prodeji se vždy vyplatí.

Nezačal jsem tedy z lidí tahat peníze a zpětně jim místo triček a kalhot posílat jen krabice s novinami, jak se to někde stává, když čtu, jaká úskalí má internetový prodej. Trh je zákon a ten se musí dodržovat. Jen bych někdy chtěl potkat nějakého politika, abych se ho zeptal, proč tolik krade, když je všeho dost, bojí se snad, že nebude? Dělá si zásoby? Já bych mu řekl, že zásoby člověka dost vysilují, musí je pořád hlídat, aby mu je někdo nerozkradl. Vím o tom své. Obchod se mi začal dařit. A já jsem měl už i zásoby, které nebyly kam dát. Prodával jsem, mohl jsem nakupovat.“

 

Nové prostory

 

Ke svým zákazníkům mám vztah, umožňují mi svým zájmem o moje zboží z Německa, žít po svém. Tak se k nim i chovám. Jsem pyšný na to, že za tu dobu, co podnikám, jsem měl jedinou reklamaci. Zboží jsem vyměnil v zákonem stanovené době a napsal slušný dopis. Vím, že tento člověk je od té doby mým stálým zákazníkem a já jsem tomu moc rád.

Zboží už se mnou bydlelo, bylo všude, nezbývalo, než si pronajmout prostory a pak i kancelář.

 

 

Nejsem už sám

 

Moje úspěchy kvitovala i rodina, nakonec jsem je do mého malého podnikání také zatáhl.

Mám už kancelář, ale nejsem na ní tolik závislý, jak by se zdálo. Vše nosím sebou. Počítač mi skýtá veškeré informace o pohybech mého obchodování a tak, když jsem se ze dne na den rozhodl, že vezmu přítelkyni do Prahy na výlet, prostě jsme jeli ve třech. Moje milá, já a počítač. Nejsem sám, mám ji rád a tak nehrozí ani zaslepení prací. Člověk je vlastně díky počítači a připojení přes internet kdekoli na světě v práci. Tak když se někde na cestách v krásné kavárně „vracím“ do mé firmy, vidím každý posun, každou platbu, každý prodej.“

 

 

Sen

 

„Splnil jsem si sen, jsem malý podnikatel, práce mě baví, pořád mě napadají nové věci. Klidně spím, nemám protivného šéfa, pakliže si nenadávám sám sobě a je mi prostě dobře. I v kraji, kde je vysoká nezaměstnanost se uživit dá. Ale taky vím, že to nemůže dělat každý. Já bych bez pekaře na rohu ulice nebyl, má se co ohánět, když už se tolikrát zdražuje všechno, vidím, jak některé obchody balancují na hraně přežití. DPH na všechno je likviduje. Nežiju jen ve svém snu.

Juraj Kukura : „Přes internet nenakupuji a je mi jedno, zda jsem tady v Praze nebo v Mnichově a nebo v Bratislavě. Všude žijí lidé, co mají rádi, když si na jejich zboží kupující sáhne. Tak to mám rád, kontakt s lidmi.“

Juraj Kukura : „Přes internet nenakupuji a je mi jedno, zda jsem tady v Praze nebo v Mnichově a nebo v Bratislavě. Všude žijí lidé, co mají rádi, když si na jejich zboží kupující sáhne. Tak to mám rád, kontakt s lidmi.“

Ale mě se povedlo najít něco, co prostě funguje. Jen prosím politiky, aby nezapomněli na to, že i oni budou jednou dole a prošoupou boty. A kam je půjdou nechat  opravit?  Nebudou třeba ševci a třeba to bude v době, kdy jim konečně někdo sebere nakradené peníze a i oni poznají, jak těžko se žije s málem.  Ale to jsem se jen vrátil do reality, že každý malý podnikatel musí poctivě pracovat, aby uživil sebe i rodinu a je na čase, aby se zase otvíraly s nadšením malé krámky v malých městech a nebyla všude jen kasina nebo státem podporované herny. Jsem tak trochu proti sobě, obchoduji přes internet, ale i tak si myslím, že jsem pro lidi dost kontaktní, píšu svým zákazníkům, co by si přáli, nejsem pro ně anonymní článek na konci řetězce.“.

 

 

S poctivostí nejdál dojdeš

 

„Bál jsem se, že se mi nebude dařit, bál jsem se, že si nikdo nic nekoupí, bál jsem se, že to bude trapas a já se nakonec budu muset stát nějakým otrokem společností, které jen „točí“ lidi jako ovce a dělají z nich automaty a roboty. Nestalo se a já pevně věřím, že se mi daří, protože se snažím být poctivý. Jediné, co mě štve, že z daní, které státu odvádím, je dost mých peněz, které živí zkorumpované politiky“…

Příběh Petra, který se nebál riskovat a svůj internetový obchod provozuje už několik let, ale i příběh dívky, která si koupila přes internet u podivného prodejce mobil téměř za devět tisíc, který ji přestal fungovat a ona jen marně žádá přes reklamace peníze zpět a jiný telefon.

Co dělat, když je internetový prodejce podvodník? Jak nenaletět podvodným prodejcům, jak reklamovat špatné zboží, jak se orientovat v přesycené nabídce internetu, to si určitě nenechte ujít v pořadu České televize Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze v neděli v 19:00 hod na ČT2.

 více k tématu naleznete v rubrice Suma sumárum radí…

výzkum IPSOS k 10. dílu: Nákup na internetu

Jaké máte zkušenosti s vracením zboží koupeného přes internet?

Zobrazit výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>