5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat

Budeme mít v důchodu z čeho žít? A můžeme se spolehnout jen na stát, nebo si musíme sami odkládat nějaké peníze? A co nového do důchodů přinese důchodová reforma? Suma sumárum opět přináší dva příběhy. První rodina je v situaci, kdy na důchod vůbec nemyslí, protože řeší složitou životní situaci právě teď. Co jim poradí odborníci? Druhý příběh ukáže mladého muže, který se na život v důchodu připravuje precizně a soustavně. Má dost přesnou představu o tom, jak si peníze na důchod ušetřit. Odborníci ze soukromé i státní sféry představí, jak budou odvody na důchod po reformě fungovat. Odborník ze Slovenska zhodnotí klady a zápory české reformy proti té na Slovensku. A opět nebudou chybět názory dětí, známých osobností, ani makroekonoma Tomáše Sedláčka.

Slovník

3 pilíře důchodové reformy

1. pilíř
  • státní důchod, přispívají všichni ekonomicky aktivní (EA) tj. zaměstnanci vč. zaměstnavatelů a také OSVČ, pojistná sazba (důchodová daň činí 28 % vyměřovacího základu, de facto hrubé mzdy), účast povinná; důchodový věk se postupně zvyšuje, po roce 2030 dosáhne 65 let.
2. pilíř
  • bude od r. 2013, zúčastnit se mohou všichni EA do 35 let a v 1. polovině roku 2013 se budou moci zapojit i osoby starší 35 let, účast dobrovolná, po zapojení již povinná; důchodový věk stejný jako v 1. pilíři
3. pilíř
  • penzijní připojištění se státním příspěvkem, existuje od r. 1994, účast dobrovolná pro všechny občany od 18 let. Důchodový věk 60 let; od r. 2013 bude možno buď setrvat v dnešním penzijním připojištění nebo přejít do doplňkového penzijního spoření s možností volby investičního profilu, tzn. vybrat si mezi fondy konzervativními, vyváženými či růstovými.

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Švec má spravovat boty a ne si pořád hlídat daně. Co by to bylo za řemeslo, kdyby se nedělalo pořádně. Jenže pakliže si stěžujeme na prošlapané boty, že nám je nikdo pořádně neopraví, tak za to samotní ševci, opravdu nemůžou, je jich totiž v současné době, bohužel, jako šafránu. Ale najdou se i světlé výjimky, které potvrzují pravidlo. Jednoho takového vám představíme. Ševče, drž se svého kopyta!

 

videoarchív

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email