5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Finanční vzdělávání dětí

Děti a spoření

V případě, že Vás kdokoliv osloví jménem pořadu Suma sumárum s nějakou „výhodnou“ nabídkou, jedná se o podvod. Žádná firma takové pověření nemá.

Mnoho z nás pamatuje na velká růžová keramická prasátka, kam jsme jako děti, či dorůstající dospělí, házeli pětikoruny. Byl to takový celonárodní sport. Kdo neměl růžové prasátko, jako by nežil. Slavnostní okamžik nastal, když jsme po zásahu tátovým kladívkem nebo paličkou na maso zjistili, jak velký je ten naspořený poklad. Málokdo ale vydržel do konce. Říkávalo se, že ti nejvytrvalejší našetřili až pět tisíc. Peníze jsme pak použili na dobrý mejdan k oslavě plnoletosti, nebo na vysněné bulharské moře.

Spořit se má a čím dál tím více ti, co se to naučili už jako malí, vydržet a těšit se na to, že si něco potom člověk může dopřát, tak si tuto schopnost odnesli i do svého dospělého a rodinného života.

V dnešní době člověk, který umí šetřit, má vytvořeny rezervy a krize ho sice dohání, ale nemá dluhy a bere z vlastního. Půjčuje si sám od sebe.

Další díl pořadu Suma sumárum je věnovaný finanční gramotnosti dětí, dozvíme se, jak se o tom děti učí v jednom pražském gymnáziu, zda vůbec umí šetřit a jestli také rozumí tomu, k čemu je to dobré až vyrostou a začnou sami hospodařit. Navštívíme také rodinu, která má pět dětí a šesté je na cestě a vůbec, ale vůbec si nezoufá. Poradí nám, jak oni v době krize žijí, zda mají dluhy a jak s dětmi mluví o penězích.

 

Dětí plný dům

 

Titulek naznačuje, že budeme mluvit o domě, kde je hodně dětí, ale není to žádný dětský domov, jak jsme zvyklí vídat v médiích v době, kdy dvě děti v rodině už jsou luxusem a  jedno se stává normou. Bohužel. Vše se snažíme svalovat na peníze, na to, že více dětí neuživíme, aby měly takzvaný dostatek. Ale co je to dostatek? V rodině manželů Bohunových, na kraji Prahy, je ovšem dostatek všeho, dětí, smíchu, pláče, botiček, tašek, jogurtů, postelí i kartáčků na zuby.

Je to dětský domov v tom rodinném slova smyslu. Sourozenci jsou jako schůdečky, mamince se narodili téměř po roce.

 

 

Bez televize a bez reklamy

 

„Malebný domeček ve svahu evokuje francouzský venkov, patina staré omítky dodává domu romantický šmrnc a co na tom, že ji nikdo více než padesát let neobnovil..

„ Měli jsme štěstí a málo peněz, ale chtěli jsme do vlastního někam do přírody. Náhoda  tomu chtěla, že jsme náš byt vyměnili za tento  domeček. Pán, co v něm bydlel, byl už starý, zmáhaly ho schody a nám to nevadilo, že budeme každý den běhat tři patra. Máme to jako posilovnu,“ směje se paní Bohunová a pohladí si bříško, kde se ukrývá další potomek, který do rodiny zanedlouho přibude. Všechny naše děti žijí tak nějak pospolu, ani se moc neperou, možná je to i tím, že nemáme televizi a místo toho jim večer čteme pohádky,“ říká mladá paní, ze které vyzařuje naprostý klid i ve chvíli, když kolem různými směry probíhá pět zvědavých dětí.

 

Reklama za všechny prachy

 

Zbigniew Czendlik: "Peníze jsou pozemská záležitost a nedá se bez nich na zemi žít, jen si myslím, že je bohužel doba, kdy se jejich hodnota přeceňuje. Bylo by dobré učit už malé děti znát hodnotu peněz, tak, aby se v dospělosti nedostávaly do spirály dluhů."

Zbigniew Czendlik: "Peníze jsou pozemská záležitost a nedá se bez nich na zemi žít, jen si myslím, že je bohužel doba, kdy se jejich hodnota přeceňuje. Bylo by dobré učit už malé děti znát hodnotu peněz, tak, aby se v dospělosti nedostávaly do spirály dluhů."

Díky tomu, že nemáme televizi, děti nemají ani přehnané nároky na to, co by si přály, neútočí na ně vše, co musí mít a jsou docela rozumné, když jim děti ve škole předhazují, že nemají to, či ono. Mluvíme s nimi o hodnotách, které se penězi nedají zaplatit. Třeba, že jsme hodně spolu, zajímáme se jeden o druhého. Děti se učí šetřit, každé má „své“ korunky různě schované a když něco chtějí, tak si to koupí. Jsou to ale drobnosti a peníze dostávají za pomoc, pochopitelně úměrnou jejich věku. Je jasné, že to, že jich je pět hraje roli, ale když jede – většinou táta na velký nákup, tak jezdí s ním a tuší, jak moc vše stojí. Neutrácíme za nesmysly, za zbytečné oblečení, dům máme zařízený účelně, ale každému se u nás líbí, hlavně když se sejdeme u velkého dřevěného stolu. Na kvalitním jídle nešetříme, to je jediné a taky vlastně na botách ne, to se ošidit nedá. Děti mají největší radost, když vyrazíme na výlet do Prahy. Je to od nás dvacet minut autobusem a jsme vždy takový malý zájezd. Projdeme se centrem, každý si dá oblíbenou zmrzlinu a potom rychle domů, k nám na „venkov“, kde na kopcovité zahradě je dětem podle nás stejně nejlépe.“

 

 

Nic netajíme

 

„S dětmi řešíme problémy, které se týkají i toho, co náš domeček stojí. Vědí – i ty malé, tříletý a čtyřletý chlapci, že světlo a teplo není samo od sebe, ale že proto je tatínek dlouho v práci, abychom třeba v zimě nezmrzli, jako Janinka z Karafiátových broučků. Ony se samy o vše zajímají a nejstarší syn Johan mi už dokonce pomáhá doma „s podnikáním“. Rozhodla jsem se manželovi pomoci s domácností a tak jsem si dole v domě pořídila prádelnu a mandl. Lidé začínají chodit a my doma vlastně pořád voníme čistým prádlem. A Johan je rád, když mi může pomoci prádlo odnést a cítí se pak před mladšími sourozenci „důležitější“. Děti tedy vědí, že i maminka má práci, že je vše dražší, že se něco děje. Často i přijdou a samy mi nabízejí své ušetřené korunky, ale je zvláštní, že všechny jsou vychovávané stejně a přitom je mezi nimi i jeden skrblíček. Takový malý ministr financí. Ten se nerad dělí o cokoli,“ směje se maminka s nadhledem.

 

Dům

 

„Děti vědí, že náš dům bude potřebovat opravu, že je to drahá záležitost. Někdy se ptají konkrétně tak, že jim ani neumím odpovědět. Věříme, že říkat jim pravdu, úměrně jejich věku, se vyplatí. Nemáme dluhy, nechceme, aby si je dělaly naše děti.

 

Příběh rodiny, která i v době krize neuvěřitelně funguje. Vše uvidíte v pořadu České televize  Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze společně i s příběhem mladého učitele matematiky, který učí na pražském gymnáziu a někdy se velmi diví, co studenti vypráví o své finanční gramotnosti. Jak on sám zvládá svou rodinnou gramotnost, za co utrácí, čím si musí přivydělávat, aby užil svou rodinu a také zda se ve školách takový předmět učí. Dívejte se v neděli na ČT2 od 19:00 hod.

 více k tématu naleznete v rubrice Suma sumárum radí

výzkum IPSOS k 12. dílu:  Finanční vzdělávání dětí

Podle výzkumu agentury IPSOS 31% respondentů míní, že děti by měly dostávat kapesné od 10 let. A co si myslíte Vy?

Zobrazit výsledek

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>