5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Nový cyklus České televize vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravil J. Reinisch  

 

V prvním dílu nového cyklu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze uvidíte dva reálné příběhy moravské rodiny a mladého muže z Prahy, kteří se dostali do potíží, protože špatně využívali kreditní karty. Odborníci vysvětlí, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a jaké výhody a nevýhody jejich používání přináší. Zeptáme se známých osobností a dětí, jak fungují platební karty, ověříme, co všechno potřebujeme k tomu, abychom kreditní kartu získali. Známý ekonom Tomáš Sedláček nám poví, jak fungovaly peníze v minulosti a jak fungují dnes. A v neposlední řadě vám poradíme, jak nechat ušetřené peníze vydělávat.

Slovníček nejdůležitějších pojmů:
1. DEBETNÍ KARTA
2.KREDITNÍ KARTA
3. BEZÚROČNÉ OBDOBÍ

DEBETNÍ KARTA je platební karta přímo spojená s bankovním účtem majitele. Umožňuje provádět finanční operace – výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v maloobchodní síti, platby na internetu atd.. Je to však možné výhradě tehdy pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz. K zúčtování dochází většinou ihned po provedené transakci (online), nebo v rozmezí několika dnů (offline) – a to tak, že si banka částku automaticky odečte přímo z účtu klienta. Ihned tak poznáte, kolik na účtu ještě peněz zbývá, neboť stále hospodaříte jenom a pouze s vašimi vlastními penězi.

Pokud je možno čerpat finance do kontokorentu (laicky řečeno do mínusu), může se debetní karta zachovat do určité míry jako karta kreditní – tzn. umožní držiteli čerpat finance do výše tohoto bankou povoleného kontokorentu.

KREDITNÍ KARTA je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem. Jedná se o úvěr, který držitel karty může postupně splácet, ale zároveň může finance do stanoveného limitu dále čerpat. Někdy se jako kreditní označuje i příbuzná charge karta (u ní je úvěr nutno splatit CELÝ do určité lhůty) a občas se jako „kreditní“ nepřesně označují všechny bankovní platební karty – a to bez ohledu na jejich systém. Kreditní karty dnes vydávají především finanční instituce – v první řadě banky, ale roste i počet nebankovních institucí, které je nabízejí svým klientům. Na kreditní kartě hospodaříme s vypůjčenými penězi a vždy za tuto službu něco platíme! Tedy až na výjimky, které nám nabízí tzv. bezúročné období.

Kreditní karta usnadňuje svému držiteli placení, umožňuje se obejít bez hotovosti a eliminuje směnu valut (mimořádně výhodné při platbách zejména v zahraničí). Mohou s ní být spojeny i další služby a výhody. Za možnost jejího využití držitel obvykle PLATÍ POPLATKY, a pokud nesplatí úvěr v BEZÚROČNÉM OBDOBÍ, tak také úrok.

Obchodní model moderních kreditních karet je postaven na mezibankovní spolupráci, kterou organizují karetní asociace, sdružující banky a další finanční instituce vydávající a přijímající karty jednoho typu. Banky vydávají kreditní karty a umožňují obchodníkům po navázání smluvního vztahu tyto karty přijímat. Systém je financován poplatky a úroky držitelů karet, poplatky či srážkami z plateb kartami od obchodníků a poplatky, které hradí vydavatelské banky karetním systémům.

 

 

videoarchív 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email