5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Souhrnný díl

V případě, že Vás kdokoliv osloví jménem pořadu Suma sumárum s nějakou “výhodnou” nabídkou, jedná se o podvod. Žádná firma takové pověření nemá.

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze

Peníze ovlivňují náš život. Setkáváme se s nimi prostě všude. Někde bydlíme, platíme hypotéky, úvěry a půjčky, platíme za energie, vodu, pojišťujeme se proti úrazům, nehodám, musíme jíst, dopravovat se do práce. Snažíme se šetřit, ale mnohdy také nesmyslně utrácíme. V minulém roce jsme se divákům pořadu “Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze” snažili ukázat, že se vyplatí zájem o vlastní finance. Lidé se tak dozvěděli kde a na čem mohou ušetřit, jak se nenechat nachytat, jak své vydělané peníze neutrácet zbytečně, jak si je nenechat tahat z kapes jen kvůli tomu, že nerozumí různým smlouvám, podmínkám, odborným a pro laika často nepochopitelným výrazům. Snažili jsme se vysvětlit, co nás všechny čeká, jak naše životy v budoucnu ovlivní například důchodová anebo zdravotní reforma. První díl jarní série pořadu Suma sumárum přináší souhrn příběhů a také tipů a rad, jak se naučit hospodařit s rodinnými financemi.

 

Jak to tenkrát vlastně bylo ….

Občas se všichni ohlížíme zpět, někdy je to vzpomínání ne příliš veselé, někdy nostalgické, ale vždy nám vzpomínka přinese nějaký pocit, či poučení z toho, co jsme v životě udělali dobře, či co ne.

Také náš – váš oblíbený pořad České televize – Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, zaslouží malé ohlédnutí za tím, co se nám povedlo prostřednictvím vašich příběhů vyřešit, změnit nebo posunout k lepšímu. Tak, aby se orientace na velmi přesyceném finančním trhu plném lákadel, půjček, úvěrů, ale často jen slibů, nestala pro nás všechny jen noční můrou.

Pořad Suma sumárum byl a je tady od toho, aby nás všechny vedl nepřehlednou cestou všech možných nabídek trhu a naučil nás dospělé finanční gramotnosti.Jde přece vždycky jen a jen o naše těžce vydělané peníze, tak proč je házet z okna.

 

Ale zpět k našim příběhům

Úplně první díl jsme natáčeli v malé vesničce u Rožmitálu, kde uprostřed malebné přírody bydlí mladá vdova, která má dvě děti a na krku nesolidní úvěr, který se tvářil jako hypotéka. Paní Fulínová potřebovala po tragické smrti manžela peníze na domek, který manžel pro rodinu ještě za svého života začal opravovat. Když zůstala na vše sama, jako z nebe se najednou objevila paní z Rožmitálu a nabídla vdově „výhodnou“ hypotéku. A jak to dopadlo? Když Patrik Nacher probral smlouvy paní Fulínové, nevěřil svým vlastním očím. Nejen, že se nejednalo o hypotéku, ale domek, který by za normálních podmínek u slušné finanční společnosti paní Fulínová mohla zaplatit za dvacet let, tak ze stávající smlouvy s paní „podivnou“ vyplynulo, že se upsala téměř krví a domek přeplatí třikrát!

 

Úpis ďáblovi

Paní Fulínová nevěřícně kroutí hlavou. „Víte, byla tak příjemná, věděla, že jsem na všechno sama. Mám dvě děti, které nemají tátu, zneužila mou situaci. Díky tomu, že jste přijeli, kontaktovali jste paní, co mi úvěr nabídla, mám pocit větší jistoty, že za mnou někdo stojí,“ dodává paní Fulínová, která poctivě splácí vysoké splátky, jen aby měla střechu nad hlavou. Velmi často se ovšem nepovede, takové smlouvy vyvázat, tyto společnosti mají v ústech sankce, zastrašují klienty, zdůrazňuje právě finanční poradce pořadu Suma sumárum Patrik Nacher.

„Je to takový úpis ďáblovi, nemyslíte? Teď už vím, jak se mám chovat, když zase někdo přijde a bude klepat na dveře. Nic nepodepíšu,“ usmívá se v naději, že už si ví rady, paní Fulínová.

 

Za hranice všedních dnů

V Německu je líp, i kdyby trakaře padaly…

Mladá rodina, kterou jsme navštívili s pořadem Suma sumárum loni na jaře, vypadá spokojeně. Je totiž šťastná, že bydlí sto metrů za hranicemi Česka. Proč? Pár s malou holčičkou chtěl podnikat. Tak se rozhodli, ještě v Čechách, koupit si pozemek a vybudovat penzion. Oba vystudovali cestovní ruch a tak měli ty nejlepší předpoklady pro takové podnikání. A do začátku měli i něco našetřeno, stavební spoření a něco dostali darem od rodičů ke svatbě.

 

Marné hledání…

„Hledali jsme vhodný pozemek a protože jsme oba ze Železné Rudy, mysleli jsme si, že tam zůstaneme na věky,“ říká mladý sympatický pár. „Ceny za cokoliv byly ovšem tak šílené, že jsme sen o podnikání začali vzdávat. Protože jsme bydleli na hranicích s Německem, měli jsme tam pár přátel, kterým jsme se svěřili. A oni hned, proč se nepřestěhujete k nám, vždyť je to pár metrů…“

 

Rozčarování

„Začali jsme hledat a najednou jsme zjistili, že na život a podnikání v Německu máme! Penzion i pozemek stál o polovinu méně, než u nás doma, navíc jsme se vlastně nikam nestěhovali, jen pár set metrů za hranice… Místní nám pomáhali…

 

Zní to jako pohádka

„Když se nám měla narodit dcerka, váhali jsme, zda porodím v Čechách nebo v Německu. I když nám je z toho smutno, že to tak musíme říct, ale tady je vše lepší, vládne řád a tak nakonec zvítězila porodnice v Německu. Vyřizování na úřadech postrádá byrokracii, lidé se k sobě chovají lépe, jsou takoví více přející. Máme rodiče přes potok a pořád slyšíme, co se zase u nás stalo, co se zdražilo, co se hroutí. Tady, když jeden politik nezaplatil pokutu za parkování, odstoupil z kandidátky. Je to vše více o pravidlech a morálce.“

Tuto rodinu jsme s pořadem opouštěli smutní, pořád jsme si opakovali, proč to někde jde a někde ne. Mléko, které nám nabídli ke kávě, chutnalo jako mléko. Po srovnání nákupu v blízkém supermarketu, který je úplně stejné značky jako u nás, jsme zjistili, že rozdíl cen je i v těchto obchodech více než dvacet procent ve prospěch Německa.

 

Aby nebylo tak zle, žít se dá všude, ale chce to návod k použití

Paní Polochová je na svá šestiletá dvojčata sama. Rozverní lotříci jí dají pořádně zabrat. Ale je šťastná. Umí totiž vyjít i s málem … „Od malička jsem se doma od mojí maminky učila, že se musí každá koruna obrátit, než se vydá. A tak jsem se od mala učila šetřit, nejprve do kasičky, pak různými druhy spoření. Důležité je si vytvořit rezervy a to každý neumí.“ Paní Šárka Polochová je manuál na život v krizi. Ale jak sama říká: „Začít se musí od každé koruny, která se dá ušetřit a dobře investovat.“ Sama dětem i sobě založila stavební i životní spoření, raději si něco nekoupí a dětem to vysvětlí, třeba že když chtějí vidět moře, musí šetřit i na zmrzlinách. A dvojčata jen kulí oči. Maminka totiž slib splnila a u moře byli. „Víte, je důležité si všechny nabídky přečíst, nic hned nepodepsat a po telefonu, když stále někdo něco nabízí, nic nepřislíbit. Často je to už bráno, jako objednávka,“ připomíná moudrá paní Polochová.

 

Poučení z krizového vývoje

Natáčíme pořad Suma sumárum více než rok, řada z nás zjistila, jak díky tomu, že vidíme příběhy lidí, kteří se dostali do pasti různých finančních lákadel, si sami začínáme i v našem štábu rovnat život. Nejsme žádní mistři světa a i my se rádi poučíme z toho, co díky pořadu zažíváme při natáčení a jaká úskalí a nástrahy i nám, stejně jako vám, život přináší.

Aby nebylo hůř, budeme se pravidelně jednou za týden setkávat již od 4. března 2012 na ČT 2 vždy v 18.55 hod.

 

Příště uvidíte …..

Kdy si pořizovat vlastní bydlení? Jak řešit problém s bydlením v důchodu? A jak si v těchto otázkách můžeme pomoci stavebním spořením nebo hypotékou? Tyto a další praktické otázky související s bydlením, vám přinese pořad Suma sumárum. O své zkušenosti se podělí starší paní i mladá ambiciózní žena. Odborníci poradí, jak nejlépe využít finanční produkty pro financování bydlení a na co se při řešení bydlení a jeho financování připravit. Na názor se zeptáme psycholožky, dětí i známých osobností. Dobrou radu přidá finanční analytik a ochránce spotřebitelů Patrik Nacher a nezbytnou glosou pořad ozvláštní i makroekonom Tomáš Sedláček.
Režie: Oskar Reif


 

videoarchív

Byla pro vás některá z rad v dosavadních dílech pořadu Suma sumárum užitečná?

Nahrávání ... Nahrávání ...
Share on TwitterShare on MyspaceShare via email