5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravil J. Kadeřábek

Nemáte na to, půjčete si, je to jednoduché, hlásají reklamy na každém rohu. Ale na co je dobré si půjčit a na co je lepší si našetřit? A kolik si půjčit, abychom se nedostali do problémů? A co dělat, když už problém máme a nezvládáme splácet? Další díl pořadu Suma sumárum ukáže na dvou příbězích, že i půjčka blízké osobě vás může přivést pro dobrotu na žebrotu a že se z malého dluhu může časem vylíhnout milionová zátěž. Odborníci poradí, jak se do takové situace nedostat a co dělat, když nám dluhy přerostou přes hlavu. Svůj názor na dluhy uslyšíte od psycholožky, dětí i známých osobností. A proč střídmost považoval Aristoteles za jedinou ctnost, kterou nelze přehnat, osvětlí makroekonom Tomáš Sedláček.

Slovník pojmů:

půjčka
  • smluvní vztah podle občanského zákoníku, kdy věřitel přenechává dlužníkovi věci – nejčastěji peníze. Dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu.
úvěr
  • smluvní vztah podle obchodního zákoníku – závazek věřitele na požádání poskytnout dlužníkovi peněžní prostředky do určité výše. Na straně dlužníka je závazek prostředky do určité doby vrátit a zaplatit úroky.
    spotřebitelský úvěr – úvěr na základě a za podmínek stanovených v zákoně o spotřebitelském úvěru, výše úvěru v rozmětí 5 000 Kč–1 880 0004 Kč, povinná písemná forma.
úvěrový účet
  • účet, na kterém věřitel vede dlužníkův úvěr, eviduje platby, výši nezaplacené jistiny, poplatky atd. zajištěníy úvěru – nástroje k zajištění splacení dluhu dlužníkem (ručitelský závazek, zástavní smlouva, smluvní pokuta, atd.) úrok – cena za poskytnutí peněz věřitelem
RPSN
  • základní údaj o nákladech úvěru přepočtených na rok. Slouží jak pro koncentraci úrokové sazby a všech dalších poplatků s úvěrem spojených do období jednoho roku, ale i pro srovnání jednotlivých nabídek.

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Lákají nás na každém rohu, půjčky a úvěry. Ráno otevřete oči a už je vidíte, jsou stále při nás. V novinách, v televizi, v rádiu, na plakátech, na rohu vaší i naší ulice. To by člověk musel být hluchý a slepý, aby někdy nepodlehl „výhodným“ půjčkám nebo úvěrům. Příběh paní Boženky je plný lásky. Lásky k dětem, lásky k rodné vesničce, lásky k životu.

 

videoarchív

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email