5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Cyklus, který vám poradí jak nenaletět, ušetřit a nechat peníze vydělávat. Připravila A. Derzsiová

Zdravotní reforma. Co všechno se změní? Co za nás budou platit pojišťovny a za co si budeme muset připlatit my? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět další díl pořadu Suma sumárum. Příběhy nás přivedou do domova důchodců i za Petrou Černockou. Odborníci vysvětlí, co znamená standard a nadstandard, na co se peníze vybrané navíc budou používat a jaké zásadní změny reforma přinese. Svoje postřehy k této tematice nezapomenou vyjádřit děti a známé osobnosti. A proč je zrovna zdravotní reforma jednou z nejsložitějších, se pokusí ozřejmit i známý ekonom Tomáš Sedláček.

Slovník pojmů

Standardní péče
  • péče v rozsahu, který je hrazen ze systému veřejného zdravotního pojištění
Nadstandardní péče
  • vyhláškou MZ budou definovány výkony, kde bude možno za příplatek nad úhradu z veřejného zdravotního pojištění dostat nadstandardní výkon. Například robotická operace místo invazivní, lepší/dražší čočka při operaci šedého zákalu nebo kvalitnější kloubní náhrada (jsou to jen příklady pro názornost, co bude ve vyhlášce definováno zatím není známo). Pacient si od data účinnosti nové vyhlášky připlatí pouze rozdíl v ceně nadstandardu a standardu, hrazeného z veřejného zdravotního pojištění. Správnou definici zná lépe zdravotní pojišťovna (OZP) nebo MZ.
  • Obecně ale lidé chápou nadstandard spíše jako komfort prostředí, jednolůžkový pokoj v nemocnici, čekací dobu u lékaře, jak s pacientem jedná zdrav. personál.
Zdravotní připojištění
  • komerční – na trhu již běžně existují produkty, které řeší pojištění úrazu či nemoci (pojištění pracovní neschopnosti, pojištění hospitalizace, úrazové pojištění, pojištění invalidity, atd.). Užitek těchto produktů je v náhradě ušlého výdělku a v pokrytí nákladů na léčbu. Dá se říct, že se dají využít i pro nadstandard obecně – při onemocnění nebo hospitalizaci se vyplácí plnění, které může klient – pacient použít na nadstandardní pokoj, dražší léky atd. Ale tyto prostředky mohou být použity pacientem i na doplatek nadstandardního výkonu po novém roce. Otázka je, jestli budou stačit.
  • Pojištění nadstandardu v pojetí dle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, komerční pojišťovny teprve připravují, čekají na znění vyhlášky MZ, ale bezpochyby takové produkty budou velmi brzy uvedeny na trh.
  • Sazba připojištění výše pojistného vtažená k určitému časovému období (měsíc, rok), která je stanovena pojistně matematickými metodami. Její výše závisí zejména na výši pojistné částky (kolik klient dostane při pojistné události), věku pojištěného při vstupu do pojištění. Sazba pojistného zůstává po celou dobu pojištění stejná, nezvyšuje se s přibývajícím věkem klienta
Poplatky v nemocnicích:
  • 100,- Kč/den
  • 3.000,- Kč/měsíc
  • 36.500,- Kč/rok

Při pojištění 600,- Kč/rok – pobyt v nemocnici ZDARMA = pojištění regulačního poplatku za pobyt v nemocnici (od 1. 12. 2011 – 100,- Kč za každý den), je to vlastně pojištění hospitalizace s pojistnou částkou 100,- Kč za každý den pobytu v nemocnici, stojí v průměru (mladší levnější, starší dražší) cca 600,- Kč ročně.

Váš příběh…

Příběhy obyčejných lidí se šťastným koncem si můžete přečíst v nové rubrice Váš příběh… Kdo by neznal bolest? Jsou dny, kdy jsme bez ohledu na věk, rozlámaní všichni. Dříve nebo později nás ovšem dožene opravdová vtíravá a omezující bolest zad, kloubů a hned třeba více najednou. Všechny nás přepadne strach a bereme útokem lékárny. Příběh zdravotní sestřičky z pořadu Suma sumárum je podobný možná právě tomu vašemu…

 

videoarchív

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email