Pořad Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze je součástí multimediálního projektu Kde jsou mé peníze. Historicky poprvé přichází Česká televize s projektem, ve kterém bude k jeho prezentaci využito více televizních kanálů – konkrétně programů ČT1 a následně ČT24. Spojovacím mostem mezi vysíláním pořadu na ČT1 a následnou živou diskusí ve studiu na ČT24 je hlavní téma každého dílu a příběh konkrétní rodiny či osob, který divák shlédne ještě před zahájením diskuse na zpravodajském kanálu ČT24. Snahou producenta bylo zaujmout co nejširší veřejnost a aktuálně interaktivně komunikovat názory diváků a návštěvníků internetu. Odborníci ve studiu budou konfrontováni přímo s jednotlivými příběhy občanů. Do pořadu mohou svými dotazy diváci vstupovat, a tak se spolupodílet na jeho obsahu. V přípravné fázi projektu Kde jsou mé peníze je vysílání ve třetím televizním formátu – se zaměřením tentokrát na nejmenší, dětské publikum.

 

Základní ambicí projektu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze je aktivovat lidi všech věkových kategorií více se zajímat o to, jak lépe ovládat vlastní peníze a naučit širokou veřejnost lépe se orientovat v různých finančních produktech a službách. Vysvětlením základních principů fungování jednotlivých finančních produktů se snažíme předejít složitým životním situacím, do kterých se lidé dostávají a které nezřídka končí osobním bankrotem. Na druhou stranu se budeme snažit ukázat, jaké jsou výhody používání jednotlivých finančních produktů a jak lze s penězi pracovat tak, aby nám vydělávaly.

Aktivitu lidí k uspořádání vlastních financí chceme vyburcovat zábavným a moderním pojetím pořadu, nechceme diváka pouze učit, ale ukázat mu, že finanční odborníci jsou obyčejní lidé. Vytáhneme je ven z prostředí jejich kanceláří, budeme je vozit auty, metrem, postavíme je do prostředí, které jim není vlastní. Na vrakovištích, na střechách, v pasážích se jich budeme ptát, jak situaci vidí a co by poradili. Ukážeme, že džungle financí není zase tak složitá a že pochopit základní pojmy je vlastně jednoduché a tím, že je pochopíme, můžeme předejít spoustě problémů, které na nás číhají na každém rohu. Pořad je protknut moderní grafikou a hudbou, obsahuje množství rubrik tak, aby diváka připoutal a podvědomě donutil začít přemýšlet, jak se svými financemi nakládat.

Do pořadu přivede odborníky na slovo vzaté z bank, finančních institucí, nekomerčního sektoru i praxe. Budou nás zajímat názory právníků, psychologů a jiných odborníků mimo finanční sféru. Nechceme se pouze omezovat na vysvětlování a memorování základních pojmů moderního finančnictví, budeme ukazovat, proč lidé dělají chyby, co je k tomu vede a jak je možné chybné jednání opustit a začít jednat správně. Nikdo nejsme dokonalí a nebudeme se tvářit, že chceme diváka naučit dokonalosti. Chceme jen naším pořadem ukázat, jak se lze přizpůsobit fungování moderní společnosti tak, abychom netrpěli a potažmo z jejího fungování profitovali.

Projekt je připravován na dvou programech České televize, v premiéře bude vysílán každý čtvrtek od 21.00 hodin na ČT1 (první díl 14. 4.), poté od 21:30 hodin bude následovat diskuze na stejné téma na ČT24. Připravujeme také formát pro děti, který by měl celý projekt završit.

Každý díl se věnuje jednomu tématu, témata vychází z fungování člověka, potažmo rodiny, v dnešní společnosti a jeho zkušeností a potřeb.

Každý díl pořadu je založen na dvou reálných příbězích. Podíváme se do reálné rodiny a zjistíme, s jakými problémy se rodina potýkala nebo stále potýká. Odborníci vysvětlí zásadní pochybení rodiny při fungování s finančním produktem, objasní základní pojmy a poradí, jak danou situaci vyřešit. Známé osobnosti nám ukážou, jestli znají základní finanční pojmy a zda se do podobné situace nemůžou dostat také. Děti nám řeknou, jak situaci vidí ony a možná nás překvapí, jak moc o světě financí vědí a jak logicky o věcech přemýšlejí. Známý makroekonom Tomáš Sedláček se podívá na problém z nadhledu a tak trochu filozoficky. Náš moderátor (moderátorka) za diváka ověří, jak jednotlivé produkty opravdu fungují tak, že se půjde přímo zeptat do bank a jiných institucí. A na závěr se pokusíme poradit, jak lze peníze investovat tak, aby přinesly další peníze.

18. června se setkal v Praze producent pořadu Suma sumárum Karel Arbes s Robertem Kiyosakim. Producent vysvětluje, jak jej publikace Roberta Kiyosakiho inspirovaly k realizaci televizního projektu o finanční gramotnosti „Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze“.

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email