5 years ago Hledáme stážisty z posledních ročníků středních a vyšších škol. Aktuálně na červenec 2013. Stáž je placená...
9.5.2013

Pořad Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze je součástí multimediálního projektu Kde jsou mé peníze. Historicky poprvé přichází Česká televize s projektem, ve kterém bude k jeho prezentaci využito více televizních kanálů – konkrétně programů ČT1 a následně ČT24. Spojovacím mostem mezi vysíláním pořadu na ČT1 a následnou živou diskusí ve studiu na ČT24 je hlavní téma každého dílu a příběh konkrétní rodiny či osob, který divák shlédne ještě před zahájením diskuse na zpravodajském kanálu ČT24. Snahou producenta bylo zaujmout co nejširší veřejnost a aktuálně interaktivně komunikovat názory diváků a návštěvníků internetu. Odborníci ve studiu budou konfrontováni přímo s jednotlivými příběhy občanů. Do pořadu mohou svými dotazy diváci vstupovat, a tak se spolupodílet na jeho obsahu. V přípravné fázi projektu Kde jsou mé peníze je vysílání ve třetím televizním formátu – se zaměřením tentokrát na nejmenší, dětské publikum.

 

Základní ambicí projektu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze je aktivovat lidi všech věkových kategorií více se zajímat o to, jak lépe ovládat vlastní peníze a naučit širokou veřejnost lépe se orientovat v různých finančních produktech a službách. Vysvětlením základních principů fungování jednotlivých finančních produktů se snažíme předejít složitým životním situacím, do kterých se lidé dostávají a které nezřídka končí osobním bankrotem. Na druhou stranu se budeme snažit ukázat, jaké jsou výhody používání jednotlivých finančních produktů a jak lze s penězi pracovat tak, aby nám vydělávaly.

Aktivitu lidí k uspořádání vlastních financí chceme vyburcovat zábavným a moderním pojetím pořadu, nechceme diváka pouze učit, ale ukázat mu, že finanční odborníci jsou obyčejní lidé. Vytáhneme je ven z prostředí jejich kanceláří, budeme je vozit auty, metrem, postavíme je do prostředí, které jim není vlastní. Na vrakovištích, na střechách, v pasážích se jich budeme ptát, jak situaci vidí a co by poradili. Ukážeme, že džungle financí není zase tak složitá a že pochopit základní pojmy je vlastně jednoduché a tím, že je pochopíme, můžeme předejít spoustě problémů, které na nás číhají na každém rohu. Pořad je protknut moderní grafikou a hudbou, obsahuje množství rubrik tak, aby diváka připoutal a podvědomě donutil začít přemýšlet, jak se svými financemi nakládat.

Do pořadu přivede odborníky na slovo vzaté z bank, finančních institucí, nekomerčního sektoru i praxe. Budou nás zajímat názory právníků, psychologů a jiných odborníků mimo finanční sféru. Nechceme se pouze omezovat na vysvětlování a memorování základních pojmů moderního finančnictví, budeme ukazovat, proč lidé dělají chyby, co je k tomu vede a jak je možné chybné jednání opustit a začít jednat správně. Nikdo nejsme dokonalí a nebudeme se tvářit, že chceme diváka naučit dokonalosti. Chceme jen naším pořadem ukázat, jak se lze přizpůsobit fungování moderní společnosti tak, abychom netrpěli a potažmo z jejího fungování profitovali.

Projekt je připravován na dvou programech České televize, v premiéře bude vysílán každý čtvrtek od 21.00 hodin na ČT1 (první díl 14. 4.), poté od 21:30 hodin bude následovat diskuze na stejné téma na ČT24. Připravujeme také formát pro děti, který by měl celý projekt završit.

Každý díl se věnuje jednomu tématu, témata vychází z fungování člověka, potažmo rodiny, v dnešní společnosti a jeho zkušeností a potřeb.

Každý díl pořadu je založen na dvou reálných příbězích. Podíváme se do reálné rodiny a zjistíme, s jakými problémy se rodina potýkala nebo stále potýká. Odborníci vysvětlí zásadní pochybení rodiny při fungování s finančním produktem, objasní základní pojmy a poradí, jak danou situaci vyřešit. Známé osobnosti nám ukážou, jestli znají základní finanční pojmy a zda se do podobné situace nemůžou dostat také. Děti nám řeknou, jak situaci vidí ony a možná nás překvapí, jak moc o světě financí vědí a jak logicky o věcech přemýšlejí. Známý makroekonom Tomáš Sedláček se podívá na problém z nadhledu a tak trochu filozoficky. Náš moderátor (moderátorka) za diváka ověří, jak jednotlivé produkty opravdu fungují tak, že se půjde přímo zeptat do bank a jiných institucí. A na závěr se pokusíme poradit, jak lze peníze investovat tak, aby přinesly další peníze.

18. června se setkal v Praze producent pořadu Suma sumárum Karel Arbes s Robertem Kiyosakim. Producent vysvětluje, jak jej publikace Roberta Kiyosakiho inspirovaly k realizaci televizního projektu o finanční gramotnosti „Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze“.

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email