Co si musím pohlídat, pokud chci brigádu v zahraničí? Kdo mi pomůže ji najít a poradí?

odpovídá: Michaela Svobodová, manažer obchodní sítě a lektor ZFPA a.s.

Krátkodobou práci v cizině zpravidla zprostředkovávají specializované agentury. Ty musí mít povolení ke zprostředkovávání práce vydávané Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky (MPSV)a jejich seznam najde zájemce na webových stránkách MPSV .

Zprostředkování zaměstnání je podle výše uvedeného zákona pro uchazeče bezplatné. Úhradu platí zahraniční zaměstnavatel, který požádal agenturu o dotyčného pracovníka.

Všude platí pravidlo, že čím lépe potřebný jazyk ovládáte, tím lepší, a tudíž lépe placenou práci dostanete. Zejména dívky by se však měly v každém případě vyhýbat inzerátům, které nabízejí tzv. lukrativní brigádu s poznámkou, že znalost cizího jazyka není nutná.

Při sjednávání brigády v Evropě je nutný platný cestovní doklad a mezinárodní zdravotní pojištění, které je platné v zemích EU.

 

 

Na co nezapomenout?

 

Většinou studenti zapomínají na povinné platby či nákladové položky,jako například poplatky za vedení účtu, platby za produkty jako penzijní připojištění či životní nebo úrazové pojištění,povinné ručení atd. Před odcestováním do zahraničí je třeba myslet na tyto výdaje a zajistit si potřebnou výši financí na běžném účtu,aby po návratu z ciziny nečekalo doma nepříjemné překvapení v podobě nedoplatků či dluhů.

 

 

Jak naložit s výdělkem z brigády?

 

Část výdělku dále zhodnocovat a použít na tvorbu rezervy, ideální je 20%. Možností,jak zhodnocovat peníze je celá řada.Pokud budeme hovořit o finančních produktech, např. stavební spoření,kde každý na vklad získá 10% státní dotaci,maximální výše je 2000,- Kč při vkladu 20000,- Kč ročně.a toto spoření lze využít i jako tvorbu rezervy na řešení vlastního bydlení – možnost čerpání úvěru.Další možností,jak zhodnocovat peníze, jsou spořící účty či podílové fondy.

 

 

 

 

 

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>