Dotaz:

Jaké změny mohou lidé očekávat u stavebního spoření od nového roku?

Renata Zikmundová, PR manažerka, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelna a.s. odpovídá:

Nový rok by do stavebního spoření žádné změny přinést neměl. Po schválení novely zákona o stavebním spoření zůstane zachována současná maximální výše státní podpory 2000 Kč na jedno rodné číslo. Všechny výhody stavebního spoření budou platit i nadále.

Dotaz:

Na co všechno lze použít finance ze stavebního spoření?

Renata Zikmundová, PR manažerka, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelna a.s. odpovídá:

Uspořené peníze lze použít na cokoliv. Není zde žádné účelové omezení. Z průzkumů však vyplývá, že většina klientů stavebních spořitelen peníze skutečně využívá na vylepšení nebo na pořízení nového bydlení. Získání úvěru ze stavebního spoření na modernizaci koupelny je mnohem výhodnější, než financování takového projektu pomocí spotřebitelského úvěru.

Dotaz:

V jakých případech musím použít finanční prostředky ze stavebního spoření na bydlení?

Pokud si vezmete úvěr ze stavebního spoření nebo tzv. překlenovací úvěr, musíte použít peníze pouze na účely bydlení. Ty obecně definuje zákon a detailně je specifikují stavební spořitelny. Může se například jednat o rekonstrukci bytového jádra, výměnu kuchyňské linky, o nová okna nebo střechu. Samozřejmě sem patří nákup nemovitosti, tedy bytu, domu nebo i stavebního pozemku. Může se stát, že budete potřebovat peníze na vypořádání majetkových vztahů ke společnému bytu po rozvodu a i v tomto případě splňujete účelovost. Vyjmenované situace jsou jen stručným příkladem.

Dotaz:

Je stavební spoření stále vhodný spořící produkt?

Rozhodně. Úrok z vkladu je ve srovnání s ostatními spořícími produkty nadprůměrný a navíc se po celou dobu spoření nemění. Státní podpora stavebního spoření je také plusem a nesporně velkým bonusem je ze zákona právo klienta na získání stavebního úvěru (po splnění zákonných podmínek). To jiné spořící produkty nenabízejí. Ještě bych ráda zmínila fakt, že peníze naspořené na stavebním spoření jsou pojištěny až do výše 100 000 eur a 100 % jištěny.

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email