1. Na co se má nejohroženější skupina lidí 55+ připravit, náklady na bydlení budou růst, jak to zvládnout na „stará kolena“ bez finanční rezervy?

 

Řešit otázku bydlení v tomto věku je již skoro pozdě. Pořídit si vlastní bydlení v tomto věku, bez jakýchkoliv úspor, může být velmi obtížné. Spořit bychom měli začít dříve, abychom v této době měli již nějakou rezervu, na které můžeme stavět, a to doslova. Skvělým nástrojem je stavební spoření. Peníze se výhodně zhodnocují a zároveň přináší možnost získat výhodný úvěr.

 

Máme-li v tomto věku vlastní byt nebo dům, můžeme s ním libovolně nakládat a v případě, že nám nevyhovuje jeho velikost nebo jsou náklady na jeho užívání nad rámec našeho rozpočtu, můžeme ho prodat nebo pronajmout a pořídit si lépe vyhovující bydlení. Vždy je potřeba zvážit, co je v dané chvíli a místě výhodnější. Někdy to může být prodej jindy zase pronájem.

 

S ohledem na očekávaný pokles příjmů po odchodu do důchodu je bydlení v nájmu bez dostatečných finančních úspor riskantní. Nikdy nemáme zaručeno, že budeme schopni i v budoucnu nájemné platit. Stáří přináší i fyzická omezení, kterým je zapotřebí byt přizpůsobit, aby byl bezpečný a komfortní. Majitel bytu nemusí s takovými úpravami souhlasit a to je další riziko nájmu.

 

 

2. Jak by se měli připravit mladí lidé na rok 2012, co je čeká při vylétnutí z hnízda, mají nakupovat levné byty úvěrem ze  stavebního spoření, hypotékou?

    Co je nejlepší řešení? jak na to co nejlépe vyzrát

 

Rozhodnutí, zda si koupit byt nebo dům je potřeba vždy dobře zvážit. Kupujeme-li byt na úvěr, měli bychom vždy mít finanční rezervu alespoň ve výši 6 měsíčních rozpočtů. Při „vylétnutí z hnízda“ mají mladí lidé často díky rodičům úspory na stavebním spoření. Z tohoto důvodu je pro ně rozhodnutí týkající se koupě prvního vlastního bydlení jednodušší. Mají totiž tzv. „historii“ ve stavební spořitelně, která jim umožňuje získat úvěr za výhodnějších podmínek a díky tomu ušetřit. S úvěrem ze stavebního spoření si lze pořídit do bytu i vybavení. Splátky úvěru se často vyrovnají platbám měsíčního nájmu, nebo jsou dokonce nižší, tak proč tedy platit do kapsy někoho jiného a nikoliv své vlastní?

Bydlet v nájmu sice přináší větší svobodu pohybu, neboť stěhovat se z nájmu do nájmu je zpravidla rychlejší a jednodušší, ale zároveň i riziko ztráty bydlení. Když se majitel rozhodne nájemní smlouvu neprodloužit, či dokonce zkrátit, ocitá se nájemník v nezáviděníhodné situaci. Stejné potíže mohou nastat, když je potřeba provést v pronajatém bytě nějaké úpravy a majitel s nimi nesouhlasí.

Někteří lidé mají strach ze zadlužení, ale dluh za účelem bydlení lze považovat za „rozumný dluh“.

Podle obecně platného rčení, že vlastnictví zavazuje, platí, že se o svůj byt nebo dům musím starat. Znamená to ukládat stranou úspory pro případ nutných oprav, ať už na vlastní účet, nebo v případě bytového domu na účet společenství vlastníků.

 

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email