Je lepší jíst draze ale zdravě nebo levně ale méně kvalitně? A je to vůbec pravda, že zdravá strava je dražší?

Mgr. Jakub Strakoš kondiční trenér, výživový poradce www.mojekondice.cz

 

Pokusím se na tuto otázku odpovědět trochu jinak.

„Jíst zdravě je moc drahé a nemůžeme si to dovolit,“ toto je nejčastější výmluva, kterou slyšíme skoro každý den. Pokusů svalit naše špatné stravování na někoho a něco jiného najdeme spoustu.

Dobře jíst není samozřejmost. Stejně tak, jako si u doktora nemůžete objednat zdraví, nemůžete ani svalit svoji zodpovědnost za Vaše jídlo na někoho jiného. Na výrobce potravin, na zemědělce, na prodejce a dokonce ani ne na kuchaře v restouraci.

O tom, jestli budeme jíst dobře, rozhodujeme my sami. Uvědomit si tohle, je ten úplně první a zásadní krok. Dobře jíst je aktivní starost o sebe a o druhé.

Z našeho jídelníčku mizí jídlo připravené ze základních potravin. Přestali jsme vařit a jídlo se nám od běžných čerstvých surovin přesunulo směrem k polotovarům nebo rovnou k hotovým  „lahůdkám“ ve stáncích rychlého občerstvení.

Jídlu nechceme věnovat čas, práci ani energii.

Asi to bude znít jednoduše, ale většina problémů odpadne jenom tím, když se vydáme od stánků rychlého občerstvení směrem k základním potravinám. Podívejme se na to, co vařili naše babičky.

Maso, mléko, vejce, ovoce, zelenina, luštěniny a obiloviny. Jsou stále k dispozici v jakémkoliv obchodě a to v dostatečném  množství a také i v solidní kvalitě.

Tyto suroviny, jsou pro nás ale čím dál víc cizí. Neumíme s nimi nakládat, nevíme jak z nich vařit a připravit něco dobrého, chutného a při tom zdravého a levného. Máme je na dosah, ale nevyužijeme je.

Znát základní suroviny, které nás obklopují a které se běžně používaly, je základ. Umět nakupovat, udělat si čas na přípravu jídla a hlavně vařit doma. Bez těchto schopností se k dobrému, zdravému a zároveň i levnému jídlu nedostaneme.

 

 

Vrátí se nám ivestice do zdravého životního stylu v podobě toho, že se nám budou vyhýbat nemoci, méně utratíme za lékaře v budoucnosti, léky, diety atd.?

 

Vše něco stojí. Být zdravý není zadarmo, ale vynaložené prostředky jsou ve své podstatě stejné nebo dokonce menší, než pozdější výdaje na doktory a léky. K těmto výdajům ale musíte započítat také častou neúčast v práci, nižší mzdu, případně až nemožnost vykonávat svoje povolání.

Zdá se Vám pořád sportování a zdravá strava drahá?  Když začnete jíst zdravě, zjistíte, že najednou ušetříte hodně peněz, které jste dřív vydali za sladkosti, alkohol,cigarety, slané pochutiny, polotovary a především za velké množství jídla. Peníze, které tímto ušetříte, můžete potom investovat do kvalitnějších zdravých potravin. Když si vše spočítáte, vyjde Vám, že Vás bude zdravé stravování stát stejně  jako to nezdravé . Sportovat můžete klidně i  doma, kolo má v dnešní době skoro každý, za procházky venku nemusíte dát ani korunu a ani návštěva bazénu není tak finančně náročná. Nemusíte chodit do luxusního fitnesscentra, stejnou službu může udělat i sportovní areál se základním vybavením. Důležitější je váš přístup.

 

Co mají dělat ženy, které ztloustly kvůli nemoci, po porodu atd, jak se k tomu mají stavět?

 

Důležité je, aby si uvědomily, že nikdy není pozdě něco se sebou začít dělat a také, aby si dokázaly přiznat, že něco není v pořádku – že mají nadváhu.

V momentě, kdy si to uvědomí, chce to začít hned – teď. Nenechávat to až od začátku dalšího měsíce nebo od prázdnin nebo až po Vánocích. Ne, chce to hned a pořádně.

Tím nemám na mysli začít s nějakou dietou. Mají jen krátkodobý účinek a dost často se po ukončení dostanete zpět na původní váhu – v lepším případě. V horším budete mít ještě o nějaké to kilo navíc.

Tím začátkem myslím změnu celého životního stylu,  stravování,  pohybu a myšlení.

Buďte trpěliví. Chce to čas. Klidně začít pomalu, dávat si jen přiměřené cíle. Tělo si musí v klidu zvyknout. Menší porce, pravidelná strava a víc pohybu. Vše postupně.

 

 

Jak velký problém představuje obezita? Co je její příčinou? V čem spočívají její rizika?

 

Obezita je stav, při kterém se v těle nahromadí nadměrné množství tukové tkáně.

Jde o chronické onemocnění, které se vyskytuje na celé zeměkouli. Otylost postihuje celou populaci, děti i dospělé a v současné době se stává zdravotním problémem lidstva. V souvislosti s obezitou se začíná hovořit už o epidemii.
Na vzniku obezity se podílí dědičnost, vlivy prostředí a další faktory.

Na vzniku obezity se mohou podílet také  rodinné zvyklosti, např. výběr a množství konzumované potravy, pohyb atd. Vliv prostředí se uplatňuje sedavým způsobem života nebo přejídáním. Obezita často vzniká v prostředí, které je technicky vyvinuté, mechanizované, vyžaduje jen malou fyzickou námahu a umožňuje volný přístup k potravinám. Velkou roli hraje i vliv v dnešní době tak známého “civilizačního stresu.” Důsledkem těchto vlivů je vznik nerovnováhy mezi příjmem potravy a výdejem energie.

 

V souvislosti s obezitou se výrazně zvyšuje výskyt zdravotních potíží.

Je zde vyšší riziko vzniku metabolických a oběhových komplikací – ICHS a infarkt myokardu, cévní příhoda mozková, ateroskleróza a diabetes mellitus II. typu

Obézní lidé mívají zvýšený krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, nízkou hladinu “ochranného” HDL – cholesterolu a zvýšené hladiny triglyceridů.

Častěji se vyskytující choroby u obézních pacientů jsou žlučníkové kameny, brániční kýla a některé nádory.

Onemocnění pohybového aparátu – zvýšená mechanická zátěž způsobuje vznik artrózy kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů a hrudní a bederní páteře.

Ve srovnání s osobami s normální hmotností je u lidí s nadváhou např. riziko vzniku vysokého krevního tlaku 2 – 3 x vyšší, riziko vzniku cukrovky více něž 3 x vyšší. U osob s BMI nad 35 (obezita II. stupně) stoupá riziko vzniku cukrovky dokonce více než 90 x atd.

 

 

Jak jsme na tom my Češi?
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR vyplývá, že v České republice je celkem asi 66 % mužů a 54 % žen ve věku od 20 do 65 let, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. To znamená, že mají hmotnostní index, tj. body mass index (BMI) nad 25. Skutečně otylých (BMI nad 30) je 16 % mužů a 20 % žen. Jen mezi dospělými je u nás obézních více než milion osob, což je velmi varující počet.

Za posledních 20 let jsme se dostali na přední příčky této statistiky v Evropě.

 

 

Jak s obezitou souvisí naše finance? Jak s tímto problémem bojovat?

Naše finance souvisí s obezitou velmi přímo.
Obezita znamená velkou spotřebu jídla, spoustu zdravotních komplikací a také pracovní omezení. To v součtu znamená, u většiny lidí, nižší příjem a vyšší vydání.

Bohužel je většina lidí, kteří jsou ochotni investovat nemalé finanční prostředky do svého plechového miláčka a každoročně mu dopřejí kontrolu v servisu. Vymění se filtry, olej, brzdové destičky a další součástky, které jsou důležité pro jeho fungování. Několikrát do roka ho nechají perfektně umýt a napustit impregnačními prostředky a případně mu dopřejí nové obutí. Samozřejmostí je tankování u nejkvalitnějších benzinových pump, aby se snad do motoru nedostalo nějaké špatné palivo.
Když se ale těchto lidí zeptáte, co dělají pro své zdraví, jak jí, jak se starají o svoji tělesnou schránku, odpoví Vám, že na to nemají čas a peníze.

Až každý pochopí, že jeho tělesná schránka je na prvním místě, že bez jejího perfektního fungování nebude schopen chodit do práce, vydělávat peníze, užívat si nějakého společenského postavení, zabezpečovat rodinu a v neposlední řadě se starat i o svého „plechového miláčka“, tak nebudeme na ulici potkávat neustále se zvyšující počet obézních lidí. Budou celkově nižší výdaje na lékaře, na léky, na sociální dávky pro nemocné a nemohoucí.

Až se bude každý starat o sebe stejně jako o své auto, nebudeme snad konečně patřit k zemím, které jsou na předních příčkách Evropské tabulky v počtu obézních obyvatel.

 

Share on TwitterShare on MyspaceShare via email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>